top of page
  • Zdjęcie autoraForest Design

Magiczne Bagna/Magical Swamps

Dziś zabieramy was na wycieczkę w wyjątkowe miejsca, na Goździkowe i Bocianowskie Bagna. To grzęzawiska położone niedaleko Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Swą nazwę zawdzięczają położonym obok miejscowościom Gózd (dawniej gozdem nazywano niedostępny las) oraz Bocian.

Jako pierwsze odwiedzamy niewielkie, lecz bardzo urokliwe grzęzawisko Goździkowe Bagno.


Możemy tu spotkać owadożerną rosiczkę okrągłolistną, borówkę bagienną (zwaną także pijanicą), żurawinę, bagno zwyczajne, wełniankę pochwowatą, wiele gatunków mchów. Proszę zwróćcie uwagę na pokrój oraz wielkość drzew rosnących na bagnie (sosna pospolita, brzoza omszona) i porównajcie je z wielkością drzew rosnących poza nim :)


Największą atrakcją Goździkowego Bagna jest drewniana kładka, która umożliwia przejście przez bagno suchą stopą. Dzięki jej obecności możemy z bliska zapoznać się z klimatem panującym na tym wyjątkowym siedlisku.

Rosiczka okrągłolistna ma piękną ludową nazwę „rosa słoneczna". Dawniej ze względu na medyczne właściwości tej rośliny robiono z niej nalewki, zwane rosolisami. Wersja premium nazywana Quinta Essentia podobno zawierała dodatkowo złoto i perły (!) Pita w niewielkich ilościach każdego dnia nie tylko leczyła wszelakie choroby, ale ponoć także sprawiała „że człowieka by najstarszego w takiey czerstwości ciała zachować może, iako we trzydzieści lat, y w tychże siłach. Tak, iż iako w Raiu ziemskim zawsze żyć może” (Simon Syrennius).


Obszar Nadleśnictwa Celestynów to miejsce, gdzie spotkamy wiele gatunków zwierząt. Można wypatrzeć np. płazy: traszkę zwyczajną, żaby, gady: zaskrońca zwyczajnego, a nawet żmiję zygzakowatą , ptaki: żurawia, kruka, ssaki: łosia, dzika, jelenia.


Cechą charakterystyczną otaczającego lasu, są malownicze kobierce borówek, wyglądają bardzo pięknie.

Siódmaczek leśny - zerwany w maju o północy, w milczeniu, pomagał odnaleźć magiczny kwiat paproci; ponadto roślina ta była stosowana przy odwracaniu uroków.

Chwila odpoczynku na ławeczkach przy wiacie i ruszamy dalej :)
Docieramy do Bocianowskiego Bagna to leśny rezerwat przyrody o powierzchni blisko 69 hektarów,  położony na północny-wschód od Celestynowa, w okolicy wsi Bocian.  Na jego terenie znajdują się rzadkie leśne zbiorowiska wydmowe i torfowiskowe. Większość stanowią drzewa w wieku od 70 do 130 lat. Wśród nich najwięcej jest sosny zwyczajnej ,olszyny torfowcowej i dąbrowy. W centrum rezerwatu znajdują się bagna, mszary i zagłębienie torfowiskowe o nazwie Gołe Bagno.


Wełnianka ich puchu używano dawniej w tapicerstwie (wypełnianie poduszek), wykonywano z niego knoty do lamp oraz próbowano wyrabiać nici. Dziś rośliny wykorzystywane są niekiedy we florystyce.Ślady działalności bobrów :)

Widoki zapierają dech w piersiach, mamy wrażenie, że miejsce to wypełnione jest magią po samiuśkie brzegi. Świeci piękne słońce, dookoła unosi sią kojący zapach wilgoci, dookoła latają ważki :)Powolutku kończymy naszą leśną wycieczkę. Dziękujemy za wspólny spacer, zachęcamy Was do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca. Znajdziecie tu ciszę, spokój i niezapomniane widoki oczywiście :)

Comments


bottom of page