top of page
  • Zdjęcie autoraForest Design

"Czerwiec gdzieś w koniczynie"...jaskier

I przyszedł Czerwiec :) Wszystko kwitnie i pachnie na potęgę, niektóre gatunki nawet wcześniej niż zwykle, a to za sprawą wyjątkowo ciepłej wiosny. Zieleń na drzewach i krzewach jest już mocno dojrzała, mamy w końcu prawdziwe Lato :) Dzis zabieram Was na krotką wycieczkę po...mieście! Tak, tu także może być pięknie i zielono, wystarczy tylko dobrze patrzeć ;)


Dzika marchew jest wyjątkowo bujna i piękna w tym roku, wabi całą masę drobnych chrząszczy i owadów.Jaskier jak promyk słońca pośrod ciemnej zieleni traw i koniczyn.


Ciężko uwierzyć, że to sam środek Warszawy :)sielce

Polna droga, oaza spokoju... a tak naprawdę, tuż za moimi plecami przejeżdżają w tym momencie setki samochodów!


czarcikęs łąkowy

Czarcikęs łąkowy :) Piękna nazwa gatunkowa, prawda?


Roślina ta nosiła dawniej nazwę Morsus Diaboli (dosłownie ukąszenie diabła!)
Nazwa ta wywodzi się z pewnego ludowego podania: „Diabeł zazdrośnie chciał pozbawić ludzi czarcikęsu, będącego lekiem przeciwko zarazie, dlatego podgryzł jego korzenie. Bóg jednak sprawił, że mimo to czarcikęs rósł dalej.”kielisznik zaroślowy

Kielisznik zaroślowy kieruje swój piękny, ogromny, biały kielich ku slońcu. Dawniej według kronik (Marcin z Urzędowa XVIw) opisywany był jako: dzwonki, lilia, powoy płotowy. U innych autorów, później nazywany był lilią płotową, powojem płotowym, powojnikiem, wilcem, wilecem powojem.dzika marchewJeden z magicznych momentów tego dnia :)
A to niespodzianka! Nie, to nie atak obcych, to jedynie oprzęd gąsiennic Namiotnika, drobnego niepozornego motyla :)


namiotnik

Namioty ulokowane są na tarninie, wygladają niezwykle!


trasa siekierkowska

skrzyp

Skrzypowy las w srodku miasta, urzeka kolorem i fakturą :) Dawniej szorstkie pędy skrzypu (krzemionka) używane były do czyszczenia i polerowania. Polerowano nimi patelnie i inne naczynia, drewniane podłogi, wyroby metalowe. Otrzymywano z niego także żółty barwnik.


Obecnie sproszkowany skrzyp używany jest w weterynarii np. do posypywania ran i wrzodów u zwierząt.


kałuża

Uwierzysz, że to tylko zwykła kaluża obok placu zabaw? :) "Szczęśliwi ci, którzy widzą piękno w miejscach zwykłych, tam gdzie inni niczego nie widzą! Wszystko jest piękne, wystarczy tylko umieć dobrze spojrzeć." Dziękuje Ci za towarzystwo, do zobaczenia wkrótce! :)

Comments


bottom of page