top of page
  • Zdjęcie autoraForest Design

Jesienny Las i wyprawa na Majdan


Dziś zapraszam Was na fotorelację z wycieczki do mojego ukochanego lasu i rezerwatu przyrody Majdan. Będzie mało słów za to duuużo pachnących lasem zdjęć :)


Rezerwat przyrody „Majdan" jest dość młody, został utworzony w 1990 roku, na terenie Nadleśnictwa Dobieszyn, w celu zachowania i ochrony zbiorowisk łęgowych oraz grądu niskiego z wielogatunkowymi drzewostanami pochodzenia naturalnego. Powierzchnia rezerwatu wynosi 50,79 ha, w tym grunty związane z gospodarką leśną stanowią 0,99 ha.

Rozpoczynamy naszą wycieczkę na terenie drzewostanu gospodarczego. Dominuje tu sosna i typowe dla boru gatunki roślin i zwierząt.
Tutaj niezwykła przyrodnicza ciekawostka - stara, sfatygowana budka dla ptaków zaadoptowana przez szerszenie. To najprawdziwszy owadzi pałac!
Po przejściu kilku kilometrów, pomału wkraczamy na teren rezerwatu. Od razu czujemy inny zapach, powietrze ma w sobie o wiele więcej wilgoci, panuje spore zacienienie (przewaga gatunkow liściastych)
Majdan, jest to wyraz pochodzenia tureckiego, oznaczający zamknięty, czworoboczny obszar, służący za rynek targowy, miejsce zgromadzeń. W Polsce Majdanem nazywano wolny obszar, na którym gromadziło się rycerstwo dla równego podziału łupów. Z czasem nazwa na przyjęła się w obozowiskach robotników leśnych, którzy ustawiali swe budy w czworobok zamknięty.


Obozowiska te stawały się często zawiązkami wsi, które zakładane były na wyciętych obszarach leśnych.


Określenie pierwotne Majdan przechodziło również na nazwy wsi. Nazwą o podobnym znaczeniu są Budy. Majdany tym się różnią od Bud (okoliczne wsie Budy Brankowskie, Budy Michałowskie), że stanowiły zbiorowisko znacznej liczby robotników, co pociągało konieczność urządzenia w nich władzy administracyjnej i sądowej, podczas, gdy budy były to pojedyncze przeważnie osady leśne.Majdany zakładano w celu pozyskiwania znajdujących się w lesie bogactw przez np. wytapianie smoły, wypalanie węgla itp. Zwykle przybierały one nazwę od dóbr, do których należały lasy. Obecnie, w języku potocznym, majdan oznacza podwórze, dziedziniec. Na Kresach majdanem nazywano wykarczowane miejsce w lesie, służące do obróbki drewna lub wypalania węgla drzewnego.


Zagrożeniem dla zbiorowisk roślinnych na tym terenie jest obserwowana od wielu lat tendencja obniżania się poziomu wód gruntowych, co w efekcie powoduje przesuszanie gleb i przekształcanie się siedlisk w kierunku grądów.
Z rezerwatu wychodzimy na zrąb i od razu czeka na nas przemiła niespodzianka :)


Tym uroczym jesiennym akcentem kończymy naszą leśną wycieczkę :) W wolnej chwili koniecznie odwiedźcie rezerwat Majdan to piękne miejsce z niezwykłą historią <3 Dziękuję Wam za towarzystwo i do kolejnego wpisu!

Comments


bottom of page