top of page
  • Zdjęcie autoraForest Design

Niezwykły zimowy Księżyc/The magnificent Moon

Zaktualizowano: 24 lut 2019

W ostatnim tygodniu mogliśmy oglądać na niebie prawdziwy magiczny spektakl - Super Pełnię. Pełnia przypadająca w lutym zwana jest Pełnią Śnieżnego Księżyca (pochodzi ona zapewne od zimnej, śnieżnej aury panującej przeważnie w lutym). Inne nazwy zwyczajowe to Burzowa lub Głodna Pełnia Księżyca (tak, tak, niegdyś życie na przednówku było bardzo ciężkie).


Dzień wypełniła bardzo piękna, słoneczna, przedwiosenna pogoda. Słychać nieśmiały śpiew sikorek, pogwizdywanie szpaków, zaś wieczorem udało mi się usłyszeć balladę kosa :) Siedział na najwyższej topoli i śpiewał do rosnącego księżyca!Pojawiają się pierwsze zwiastuny wiosny - kwitną Oczary, a spod ziemi nieśmiało wychylają się krokusy! :)

Późnym popołudniem, pakujemy plecak i udajemy się na najwyżej położony punkt w okolicy. Po drodze spotykamy taki uroczy przekaz od Wszechświata ;) To znak, że będzie wspaniale :)


Nad miastem gaśnie słońce, niestety pojawiły się także chmury i bardzo silny wiatr. Tracimy pewność, że obserwacje będa owocne...

Oczekujemy w napięciu, rozglądamy się i ...jest! Pomiędzy bezlistnymi gałązkami drzew powoli wschodzi On - Pan Nocnego Nieba :)

Od dziecka wschód księżyca, moment w którym pojawia się na niebie jest dla mnie niezwykły i magiczny, ciekawa jestem jak Ty to odbierasz?

Co za kolor! A czy wiecie skąd wzięła się nasza słowiańska nazwa 'Księżyc'? Dawne znaczenie wyrazu Księżyc to ‘syn księcia’. Najpierw nazywano tak tylko młodziutki księżyc, rogalik, który ukazywał się po nowiu, ale z czasem przeniesiono nazwę na księżyc we wszystkich kwadrach. W prasłowiańszczyźnie był wyraz *kъnęgъ o znaczeniu ‘władca’ – wspólny przodek wyrazów Ksiądz, Kniaź, Książę i Księżyc. Słowo Księżyc – mające dawniej postać „kniężyc” – jest pod względem budowy podobne do takich wyrazów, jak królewicz (‘syn króla’), panicz (‘młody pan’), szlachcic (‘ten, który się wywodzi ze szlachty’), wojewodzic (‘syn wojewody’). Dawny „kniężyc” powstał od formy „kniądz” – dawnej postaci wyrazu Ksiądz. Przed XIII wiekiem słowo Ksiądz – wówczas w postaci „kniądz” – miało inne znaczenie niż to, które znamy. Oznaczało ogólnie ‘władca; pan’. Znaczenie ‘duchowny chrześcijański’ powstało jako rezultat tytułowania kapłanów – na wzór łaciński wobec księży używano słowa dominus (łac. ‘pan’), więc forma „kniądz” była najlepszym ówczesnym odpowiednikiem, a używana jako tytuł – z czasem całkiem zmieniła znaczenie, utrwalając się już w postaci Ksiądz.

Książę pojawia się powoli, świeci coraz mocniej...

Widok jest absolutnie cudowny, kolory zwalają z nóg, w momentach takich jak ten czuć ogromną moc i potęgę Natury.Jest, dumny i okazały. I spogląda złocistym okiem na całe swoje królestwo :)

Niestety wiatr wieje teraz bardzo mocno, dosłownie urywa głowę. Księżyc zaczyna chować się za chmury, schodzimy zatem nieco niżej, poszukać osłony pośród dobrotliwych drzew.

Dobrze, że idzie z nami ;)"Każdy nowy dzień jest kwiatem, który zakwita w naszych rękach" - Adam Mickiewicz Niech to będzie dla Ciebie piękny dzień, gdziekolwiek jesteś :) Do zobaczenia! Definicja Księżyca: https://www.facebook.com/pg/jezykojczysty/


Comments


bottom of page